JURA kahve makineniz ile hangi ülkelere ait kahve çeşitlerini yapabileceğinizi biliyor musunuz?

İtalya : Espresso

İtalya’da “kahve” dediğinizde önünüze otomatikman espresso gelir. Dahası İtalyanlar sabah 11’den sonra içilen sütlü kahvenin, mideye dokunduğuna inanır. Elbette siz öğleden sonra da latte ya da cappuccino sipariş edebilirsiniz.

Ama Roma’da Romalı gibi davranmak istiyorsanız, yanında bir dilim limonla gelen Espresso Romano’yu deneyin. Kruvasanın İtalyan kuzeni cornettoyu da kahveniz ile birlikte sipariş etmeyi unutmayın.

 

Avustralya ve Yeni Zeland : FLAT WHITE

1970’lerin sonu 80’lerin başında icat edildiği tahmin edilen bu kahve cappuccino ile latte arasında bir yerde. İlk önce kimin Flat White yaptığı konusunda Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar anlaşamasa da nasıl yapıldığı konusunda bir uzlaşı söz konusu;

Süt köpüğü duble shot espressoya eklenecek üzeri de çok ince bir kat köpükle kaplanacak. Peki Flat White’ın yanında ne yeniyor? Bu coğrafyanın hayatımıza kattığı başka bir güzellik olan avokadolu kızarmış ekmek dilimleri.

 

Vietnam : Ca Phe Da (Buzlu Kahve)

Vİetnam’ın rutubetli sıcağında bir fincan ca phe da’dan daha serinletici  bir  şey bulamazsınız. Ho Chi Minh City ‘de icat edilen bu içecek buzlu latte ve buzlu mocha örnek olarak gösterilebilir

WhatsApp WhatsApp Destek