Geçmişten Günümüze Kahve Kültürünün Gelişimi

Kahvenin ilk üretildiği zamandan beri kahve çeşitleri ve kahve lezzetleri ile bir kahve akımı meydana gelmekte ve farklı bir şekilde ilerlemektedir. Kahvenin geçmişten günümüze 3.dalga kahve akımı ile ele alıyoruz.

1.Dalga Kahve Akımı: kahvenin keşfedildiği zamanlarda 1900 yıllar itibari ile yeni başlanılan kahve kültürü iyice oturmaya başladığı zamanlardır. Kahve alışkanlığının artması ile birlikte kahve ticaretide bu dönemde gündeme gelir. Bu zamanlarda kahve kalitesinden ziyade kahvenin pratik bir şekilde yapılması ile nescafe gibi markaların tüketimi bu dönemde suda çözünebilen kahvelerin tüketildiği dönem başlangıcı olarak geçer.

2.Dalga Kahve Akımı: Amerika’da belirli markaların zincirlerini oluşturması ile kahve kültürü çok farklı küreselleşen bir boyuta taşınır. Bu dönemde kahve eskiye göre daha fazla tüketilir.

3.Dalga Kahve Akımı: Bulunduğumuz dönemi içeren kahvenin nereden geldiği, hangi bölgede yetiştiği, kahvenin kavrulma, öğütülme gibi özelliklerinin sorgulandığı ve tüketici tarafından dikkat edildiği döneme girilmiş bulunmakta ve kahve kültürü çok farklı bir boyuta ulaşmış olmaktadır.

Günümüz barista ustalarının ortaya çıkması ile kahvenin bir içecekten sanata nasıl dönüştüğünün kanıtıdır. Barista ustalarının kahvenin en iyisini oluşturma ile yola çıkarak kahve çekirdeklerinin en iyi şekilde öğütülüp, uygun demleme metoduyla kendilerine özgü bir kahve yapımını oluştururlar. 3. Dalga Kahve Akımı döneminde kahvenin hazırlanışı kadar sunumu çok önemlidir. Kahve Kreması ile özel şekiller verilerek kahvenin çok daha güzel bir şekilde görünmesini sağlarlar.

En iyi kahve için Jura Otomatik kahve Makineleri kapsülden değil, tek bir tuşla öğüterek kahvenizi sıcağı sıcağına içmenizi sağlar. Sizleri Jura Mağazamıza bekliyoruz.

WhatsApp WhatsApp Destek