Kahve’nin Kavrulması

Kahvenin kavrulması çok değişken ve titizlik isteyen bir işlemdir. Dünya genelinde kabul edilen, kavurmanın temelini oluşturan kavurma prosesleri mevcuttur. Ve uygulanması şart olan esaslar içerir. Fakat her kahve türünün, hatta yörenin kahve çeşidi, o yılki hasadın verimliliği ve etkisine göre değişken kavurma yöntemleri, kişilere ve firmalara özgü olmaktadır. Her kahvede aromanın ve kahvenin tadını oluşturan bileşenlerin ısı ve metoda göre farklı tepkimeleri mevcuttur.

Kavurma makineleri genellikle iki metot ile kavurma işlemini gerçekleştirir. Tambur ısıtmalı sistem ve hava ısıtmalı sistem. Kavurmanın homojeni koması açısından hava ısıtmalı sistem daha kullanışlıdır. Tamburun sıcaklığı ile çekirdeklerin eşit kavrulması ve aşırı sıcaklıkla buluşmasını engeller.

Kavurma esnasında kabul edilen altı adım mevcuttur. Bunların her birisi birbirinden önemli esaslar içerir. En önemli nokta, zaman ve sıcaklıktır. Bu dengeyi bir matematik problemi olarak düşünebilirsiniz. Bir yere varmamız için mesafe  belli, sonuç belli fakat gidiş yolu ve hızı farklı olabilir. İşte tam burada kişinin kendi el emeği, metodu devreye girer ki bu kahveden alacağınız aroma/ tat dengesini birebir etkileyen ve değiştiren noktadır. Jura Otomatik Kahve Makineleri ile tek bir tuşla kahvenizi hemen öğütülerek fincanınızda olması ayrı bir kahve tadını ve içimini size sunuyor.

WhatsApp WhatsApp Destek